ЗАСТОСУВАННЯ ІНФОРМАЦІЙНИХ ТЕХНОЛОГІЙ ДЛЯ ПОБУДОВИ ТА АНАЛІЗУ ГРАФІКІВ У ПРОЦЕСІ ВИВЧЕННЯ КУРСУ ЗАГАЛЬНОЇ ФІЗИКИ
DOI:
https://doi.org/10.28925/2414-0325.2020.9.9Ключові слова:
фізика; графік; експеримент; таблиця; залежність; візуалізаціяАнотація
У статті розглядається методика використання засобів інформаційних технологій для побудови і аналізу графіків у процесі вивчення курсу загальної фізики. Серед значної кількості комп’ютерних засобів для побудови графіків функції особлива увага приділяється програмному забезпеченню, яке дозволяє ефективно і наочно здійснювати обробку результатів лабораторних робіт з фізики, виконувати розрахунки і будувати на їх основі графіки залежностей при розв’язуванні задач, демонструвати моделі фізичних явищ на лекційних заняттях. На прикладі лабораторної робота з визначення ємності конденсатора демонструється, що в результаті використання програмного засобу Graph для обробки експериментальних даних зменшується час їхньої обробки і похибка результатів обчислень. Побудова графіків функцій досліджуваних величин також сприяє більш повному розумінню фізичного процесу, який розглядається у задачі. Розглянуто методику використання графічних можливостей електронної таблиці Excel і побудова графіків функцій на основі аналітичного розв’язку задачі. Побудова графіків залежностей фізичних величин у режимі реального часу розглядається на прикладі коливань математичного маятника, які моделюються за допомогою програмного забезпечення SimPHY. Графіки у режимі реального часу можна будувати за допомогою опрацювання даних фізичних датчиків різних типів із використанням апаратної обчислювальної платформа Arduino і програмного забезпечення SFMonitor. Проведення лабораторної роботи у такий спосіб дає можливість проводити реальний фізичний експеримент одночасно з відображенням його результатів на екрані монітора, спостерігати зв’язок між конкретними змінами, внесеними до умов експерименту та їх графічним відображенням. Використання 3D графіків розглядається на прикладі візуалізації тривимірних векторних полів у Matlab: силових ліній напруженості електричного і поля диполя і потенціалу електричного поля диполя. Для 3D графіків використання градієнтів висот і кольору суттєво збільшує наочність зображень. Графічний метод у поєднанні з інформаційними технологіями має досить високий потенціал у реалізації головних цілей навчання фізики.
Завантаження
Посилання
Семеріков С. О. Мобільне навчання: історія, теорія, методика. Інформатика та інформаційні технології в навчальних закладах. 2008. №6. С. 72–82.
Величко С. П., Сальник І. В. Графічний метод дослідження природних явищ у навчанні фізики : навч. посіб. Кіровоград: РВЦ КДПУ ім. В. Винниченка, 2002. 167 с.
Сальник І. В. Використання інформаційно-комунікаційних технологій у навчанні фізики студентів нефізичних спеціальностей педагогічних ВНЗ. Інформаційні технології в освіті. 2013. № 15. С. 204-209.
Швець В. Д. Застосування пакета EXCEL для обробки даних лабораторних робіт. Фізика та астрономія в школі. 2003. № 6. С.50-53.
Теплицький І. О. Необмежені можливості та можливі обмеження застосувань комп’ютера у фізичному лабораторному експерименті. Фізика та астрономія в школі. 2004. № 2. С.47-49.
Ракута В. М. Програми для роботи з функціями та графіками. Комп'ютер у школі та сім'ї. 2010. №. 7. С. 29-33.
Качурик І. І. Робочий зошит із загальної фізики «Електромагнетизм» : навч. посіб. Глухів : РВВ ГНПУ ім. О. Довженка, 2012. 72 с.
Javed А. Building Arduino Projects for the Internet of Things. New York: Apress, 2016. 312 p.
Поліщук А. П., Чернега П. І., Лахін Б. Ф. Фізика. Електрика і магнетизм: навч. посібник. К. : НАУ, 2016. 340 с.
Cooper I. Electric Field and Electric Potential due to various charge distributions. URL: https://www.coursehero.com/file/26994427/cemVEApdf (дата звернення: 4.09.2020).